Novinky

Čínska spoločnosť vybuduje na Slovensku vedecké centrum za 20 miliónov

TASR, 13.12.2015

Náplňou centra bude aplikovaný výskum v oblastiach informačných a komunikačných technológií, biotechnológie, bioinformatiky a súvisiacich medziodborových oblastiach.

3-e2624ab44d1d66b1dcf3c0290f73e5bf59ced4ca
Ilustračné foto

Bratislava 26. novembra (TASR) – V bratislavskej Mlynskej doline má do roku 2020 vyrásť nové vedecko-výskumné a servisné centrum za 20 miliónov eur. Vybuduje ho tam čínska spoločnosť ZTE Corporation spolu so Slovenskou technickou univerzitou (STU) a Vedeckým parkom Univerzity Komenského. Všetky tri strany v utorok (24.11.) v Číne podpísali predbežnú dohodu o vybudovaní, informovala dnes TASR Petra Kotuliaková zo STU.

Náplňou centra bude podľa Kotuliakovej aplikovaný výskum v oblastiach informačných a komunikačných technológií, biotechnológie, bioinformatiky a súvisiacich medziodborových oblastiach. Centrum má vytvoriť takmer 100 nových pracovných miest. Kotuliaková uvádza, že nebude požadovať štátnu dotáciu Slovenskej republiky.

“Z pohľadu nových technológií a výskumu v oblasti aplikovanej informatiky je Čína ďaleko pred nami. Ak sa nám podarí preniesť časť jej know-how na Slovensko a spoločne s našimi odborníkmi posunúť vývoj dopredu, je to pre nás obrovská príležitosť,” zdôraznil dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Pavel Čičák. Riaditeľ Vedeckého parku Univerzity Komenského Ján Turňa doplnil, že ťažiskom vývoja v novom centre bude multidisciplinárne riešenie medzi biomedicínou a informačnými technológiami.

Ako uviedol Ming Li, viceprezident ZTE Corporation, firma pozorne sleduje rozvíjajúce sa trendy a výzvy v oblasti informačných technológií. S 20 vedecko-výskumnými centrami a 108 pobočkami vo svete sa angažuje do informačno-komunikačných riešení zameraných na hlavné priemyselné odvetvia, verejných i podnikových klientov, pripomenul.
Dohodu podpísali počas summitu Čína+16 v Suzhou.

Zdroj: http://www.teraz.sk/veda/cinska-spolocnost-vedecke-centrum/167941-clanok.html


Vo Francúzsku spustili najväčšiu solárnu elektráreň v Európe

8.12.2015

Inštalovaný výkon 300 MW solárky Neoenu predstavuje necelých 30 % silného jadrového bloku.

3-5d12f2f8d9967e3fe7f2e50a668bfa60bdccf52f
Solárna elektráreň

Paríž 8. decembra (TASR) – Zrkadlá pokrývajú 2,5 štvorcového kilometra a dodajú elektrinu pre 300.000 ľudí. Portál iDNES uviedol, že francúzska spoločnosť Neoen, ktorá sa zameriava na obnoviteľné zdroje energie, bude predávať jednu megawatthodinu (MWh) 20 rokov po 105 eur. Solárnu elektráreň uviedli do prevádzky minulý týždeň a je to najväčšie zariadenie tohto druhu v Európe.

“Cena je rovnaká ako za veternú energiu, ale zároveň je to menej, než aké sú náklady na novú jadrovú elektráreň,”povedal generálny riaditeľ Neoenu Xavier Barbaro.

Náklady na solárku v Bordeaux dosiahli 360 miliónov eur. Nový komplex sa vyznačuje viacerými špecifikami. Kolektory nesmerujú na juh. Zrkadlá sú orientované na os východ-západ. To umožní, aby bola produkcia zariadenia trikrát až štyrikrát vyššia než u rovnakých zariadení s podobnou plochou, ale nasmerovaním zrkadiel na juh. Vďaka svojej orientácii vyrobí viac energie skoro ráno a v podvečer, vtedy je spotreba elektriny v krajine najvyššia.

Inštalovaný výkon 300 MW solárky Neoenu predstavuje necelých 30 % silného jadrového bloku. Koeficient ročného využitia solárneho panelu, teda množstva času, počas ktorého vyrába elektrinu, sa pohybuje od 10 do 25 %. Jadrový blok dosahuje využiteľnosť až 90 %.

Solárne panely pochádzajú z Číny, kolektory však tvoria len zlomok nákladov na solárny megapark. Najviac stoja inžinierske služby, kabeláž a elektrické vybavenie.

Zdroj: http://www.teraz.sk/ekonomika/vo-francuzsku-uviedli-do-prevadzky-naj/170274-clanok.html

Komentáre sú uzavreté.